06 grudnia 2012

Biotyna- witamina urody

     Napisałam tego posta, ponieważ niemal każdy zmagał się w swoim życiu z wypadającymi włosami, rozwarstwiającymi się paznokciami czy problemami skórnymi. Piękno jest odbiciem stylu życia i codziennej diety, a stosowanie preparatów witaminowo- mineralnych nie jest niestety, panceum na wszelkie niedoskonałości urody. Organizm musi otrzymywać dzienną dawkę substancji odżywczych przede wszystkim z diety. 

     Jedną z istotnych funkcji witamin jest zapewnienie właściwej kondycji skóry, włosów i paznokci. Za witaminę "urody" uważa się m.in. witaminę B7 (biotynę), określaną także mianem witaminy H, koenzymem R lub czynnikiem ochronnym X. Ta różnorodność nazw związana jest z prowadzeniem wielu niezależnych badań naukowych- dopiero później wykazano, że wszystkie te związki to ta sama substancja.

     W produktach roślinnych i zwierzęcych biotyna występuje w stanie wolnym lub w połączeniu z białkiem za pomocą lizyny; niestety w niewielkich ilościach, mniejszych niż pozostałe witaminy z grupy B. W procesie wchłaniania biotyna jest uwalniana pod wpływem działania biotynidazy obecnej w soku trzustkowym i jelitowym.

Głównym źródłem biotyny jest:

  • mąka sojowa- ok. 60 ug/100g;
  • wątroba- ok. 100 ug/100g;
  • żółtko jaj- ok. 55 ug/100g;
  • orzechy- ok. 30-40 ug/100g;
  • ryż- ok. 10ug/100g. 
  • w mniejszych ilościach występuje w mleku, owocach (banany, melony, brzoskwinie, winogrona) i warzywach (np. kalafior, cebula, pomidory, szpinak, marchew).

     Biotyna pełni funkcję koenzymu czterech enzymów biotynowych, tj. karboksylas: pirogronianowej, acetylo- CoA, metylokrotonoilo- CoA, priopionylo- CoA, a także, podobnie jak pozostałe witaminy z grupy B, zapewnia prawidłowy przebieg wielu procesów zachodzących w organizmie człowieka. Biorąc udział w podziale komórkowym i jednocześnie dostarczając do organizmu cząsteczki biodostępnej siarki, zapewnia zachowanie atrakcyjnego wyglądu skóry, włosów i paznokci. Odgrywa istotną rolę w wytwarzaniu substancji budulcowych koniecznych do regeneracji tkanek i wzrostu komórkowego. 


     Witamina B7 bierze udział w metabolizmie białek i tłuszczów, w syntezie kwasów tłuszczowych czy przemianie aminokwasów i cukrów. Regulując gospodarkę lipidami w komórkach skóry, hamuje aktywność gruczołów łojowych, zapobiegając tym samym ich nadmiernej aktywności prowadzącej do wystąpienia łojotoku. Badania dowodzą, że jest konieczna do replikacji DNA, mając tym samym znaczenie dla procesów wzrostu i regeneracji skóry i włosów.

     Z powodu braku wystarczających danych naukowych nie określono bezpiecznej maksymalnej dawki biotyny, ponieważ nie stwierdzono dotychczas jej toksyczności i występowania efektów ubocznych ( jest rozpuszczalna w wodzie, nie magazynowania w organizmie, a nadmiar jest wydalany). Wiadomo, że organizm wymaga jej w bardzo małych ilościach. Zalecana dawka waha się w przedziale 15-100 ug/ dzień i jest uzależniona od wieku.
     Z dostępnych danych literaturowych wynika, ze przedawkowanie biotyny u ludzi zdarza się niezwykle rzadko.
Deficyt witaminy B7 prowadzi do zaburzenia metabolizmu kwasów tłuszczowych, co objawia się nadmierną aktywnością gruczołów łojowych i - co za tym idzie- pojawieniem się problemów z wypadaniem włosów, złuszczaniem się naskórka, zmianą kolorytu skóry (szara) i  rozwarstwiającymi się paznokciami. 

     Sama biotyna nie zapewni jednak pięknych włosów, promiennej cery i mocnych paznokci- konieczny jest szereg innych witamin, składników mineralnych, a przede wszystkim odpowiednie nawyki żywieniowe i styl życia.

Preparaty zawierające biotynę:
  1. Biotebal, 2,5 lub 5mg tabletki, Polfa Warszawa S.A; cena ok. 25 zł.

2. Biotin, 7500 mcg tabletki powlekane, Puritan's Pride; cena ok. 30 zł, sprzedaż tylko przez internet (allegro.pl)