07 grudnia 2012

Naturalny kolor włosów człowieka


     Pragnę przybliżyć wszystkim dziewczynom to, od czego zależy naturalny kolor włosów człowieka. 

Otóż zależy on właśnie od zawartości melaniny (pigmentu). Wielu naukowców twierdzi, że kolor włosów człowieka określa jego charakter, predyspozycje do pewnych schorzeń czy uzależnień. Otóż kobiety o brązowych i kasztanowych włosach łatwiej i szybciej uzależniają się od  nikotyny, zaś posiadaczki włosów blond, które prawie nie mają melaniny narażone są na zachorowanie na zwyrodnienie plamki żółtej, choroby, która może doprowadzić nawet do ślepoty. Natomiast panie o włosach rudych i jasnobrązowych narażone są na chorobę Parkinsona. Oczywiście można różnie traktować takie badania- jedni w nie wierzą, drudzy niekoniecznie.

     Istnieje bardzo dużo odcieni zarówno włosów jasnych, jak i ciemnych. Włosy jasne zaczynają się od włosów białych (albinosi), czyli włosy zupełnie pozbawione melaniny, poprzez włosy jasny blond, które mają niewielką ilość barwnika. Włosy rude są również zaliczane do włosów jasnych, o ich kolorze decyduje tzw. płynna melanina. Jasne włosy to także  ciemny blond oraz jasny brąz, który zawiera dużo więcej melaniny niż jasny blond. Włosy ciemne to te o kolorze brązowym, ciemnobrązowym oraz czarnym. Należy tu podkreślić, że nacje mające czarne włosy rodzą się z czarną czupryną. W wielu publikacjach znajdziemy informacje, że siwe włosy  pozbawione są po prostu barwnika. Nie jest to takie proste i istnieje na ten temat sporo teorii, wśród których dominują dwie: pierwsza mówi, że  siwizna jest efektem zablokowania enzymu zapewniającego przemianę  tyrozyny w melaninę, druga mówi o pojawieniu się w łodydze włosa powietrza, które optycznie maskuje obecność melaniny.
Odcienie włosa:
Samoistne jaśnienie i ciemnienie włosów: 

     Zależnie od różnych czynników włosy człowieka zmieniają swoją barwę, zmniejsza się wtedy lub zwiększa zawartość melaniny.

 Do takich czynników należą:

-uwarunkowania genetyczne (zróżnicowanie kolorów włosów w rodzinie)

-niedobór lub nadmiar melaniny (związane z nieprawidłową pracą układu hormonalnego)

-okres dojrzewania (w trakcie tego okresu włosy zazwyczaj zmieniają barwę o jeden odcień np. z ciemnego brązu na kasztanowy lub na brunatny). Zmiana koloru włosów o jeden odcień trwa zazwyczaj ok. 7 miesięcy.

-stres i wewnętrzne przeżycia emocjonalne (z powodu silnych, negatywnych emocji włosy człowieka zmieniają kolor na siwe zachodzi to bardzo szybko, czasem na przestrzeni kilku dni).

-z powodu przyjmowania niektórych leków narkotycznych np. opioidów lub benzodiazepin (po długim okresie przyjmowania tego typu leków następuje szybki zanik melaniny i gwałtowne rozjaśnienie zewnętrznej powłoki włosa w ciągu kilku dni, nie jest to jednak groźne dla zdrowia).