07 grudnia 2012

Olej lniany- wspaniały na włosy


     Dzisiaj kilka słów o właściwościach oleju lnianego i jego wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci.
     Olej lniany zimno tłoczony otrzymywany jest jako produkt o żółtawym zabarwieniu, specyficznym zapachu i lekko orzechowym smaku poprzez tłoczenie metodą "na zimno" dojrzałych nasion lnu. Metoda tłoczenia "na zimno" polega na produkcji oleju w temperaturze nie przekraczającej 50 stopni Celsjusza, dzięki czemu składniki oleju (głównie wrażliwe na temperaturę nienasycone kwasy tłuszczowe) zachowują swoje naturalne struktury i właściwości biologiczne.
     Lecznicze i zdrowotne właściwości oleju lnianego są wynikiem zawartych w nim bioaktywnych związków, głównie nienasyconych kwasów tłuszczowych i lignanów.

SKÓRA, WŁOSY, PAZNOKCIE:

  •  Ze względu na swoje dobroczynne właściwości olej lniany bywa używany w leczniczym masażu skóry, odżywiając ją i nadając jej elastyczność.


  •          Niedobór NNKT jest związany z występowanie różnego rodzaju chorób skóry, w tym m.in. egzemy i łuszczycy.

  •          Olej lniany jest polecany dla skór suchych z objawami łuszczenia, mało elastycznych, szorstkich.

  •          Kwasy omega-3 aktywizują procesy likwidujące zgubne skutki nadmiernej ekspozycji na promienie UV na komórki naskórka (suchość, akantoza).

  •          Udowodniono też, że bez kwasów omega-3 poddana działaniu czynników agresywnych (WR, mydło, warunki atmosferyczne, itd.) warstwa rogowa skóry nie jest w stanie utrzymać odpowiedniego stopnia nawilżenia.

  •          W przypadku skór tłustych odpowiedni procent kwasu alfa-linolenowego gwarantuje właściwą płynność łoju skórnego i jego równomierne rozprowadzanie na powierzchni naskórka. Nie dochodzi wówczas do zaczopowania ujść gruczołów łojowych i powstawania zaskórników.

  •          Lignany zawarte w oleju lnianym hamują aktywność 5-alfa-reduktazy, enzymu uczestniczącego w przekształcaniu testosteronu do dihydrotestosteronu, który powoduje łysienie u mężczyzn.
Jak stosować?

     Stosuję olej na skalp oraz całą długość włosów. Najczęściej w nakładam go na noc, włosy owijam ręcznikiem- aby maiły cieplutko. Zmywam rano łagodnym szamponem dla dzieci BabyDream (dostępny w drogeriach Rossman).

Moja opinia:

     Uważam, że jest to bardzo dobry olej. Działa na moje włosy niesamowicie, są pełne blasku, zdrowe i odżywione. Wcierany regularnie w skórę włosów zahamował ich wypadanie i odżywił cebulki. Polecam go każdej dziewczynie, która ma cienkie i słabe włosy, gdyż ten olej widocznie je wzmacnia :) Swój pierwszy olej lniany kupiłam w Inretmarche za ok. 13 zł/ 500 ml. Jest bardzo wydajny!