06 grudnia 2012

Zabiegi, które niszczą włosy...


Zadbane i lśniące włosy to wizytówka każdej kobiety. Czego nie robić, aby przez lata pozostawały w dobrej kondycji? Otóż szereg codziennych czynności, którym poddajemy włosy może im bardzo zaszkodzić i na ogół szkodzi- tylko zwykle przekonujemy się o tym zbyt późno!

Specjalnie dla was stworzyłam listę zabiegów/ czynności, które w największym stopniu wpływają na kondycję włosów. oto one:

1. ODSTAW PROSTOWNICĘ/ LOKÓWKĘ I SUSZARKĘ.

     Używanie ich to straszna tortura dla włosów. Porównajcie prostownicę/ lokówkę do zwykłego żelazka do prasowania i pomyślcie, ze tak samo działa na wasze włosy jak żelazko, gdy prasujemy ubrania. Brrr!!! Pamiętajcie, że wysoka temperatura wpływa na mechaniczną wytrzymałość włosów. Przez to zwiększa się szorstkość i przepuszczalność powierzchni włosów. Nie ma zmiłuj... prostownicę/ lokówkę należy odstawić, najlepiej na zawsze. Ewentualnie podczas wielkich wyjść (tj. studniówka, wesele) możemy zgrzeszyć i użyć jej. 

     Sama prostowałam włosy przez wiele lat (pomimo, że znajomi twierdzili, że mam proste włosy więc po co je prostować!)- ja jednak uważałam inaczej i codziennie traktowałam je prostownicą. Efekt? Wpadające, kruche jak siano włosy, bez życia i energii. Właściwie nie nadawały się do niczego! 

     Jeśli chodzi o suszarkę, to możemy raz na jakiś czas wysuszyć włosy- ale pamiętajcie- chłodnym nawiewem, ponieważ zamyka łuski włosów- stają się one wówczas błyszczące i gładkie.

2. NIE FARBUJ, NIE ROZJAŚNIAJ WŁOSÓW!

     Musicie wiedzieć, że nie ma "żadnych" chemicznych farb, które "odżywiają" Twoje włosy. Wszystkie te reklamy w TV są okłamane... Farby zazwyczaj powodują łamanie, wypadanie, przesuszenie włosów oraz mogą powodować silne reakcje alergiczne.

     Dlatego, jeżeli nie musicie farbować włosów, tzn. nie posiadacie siwych, odstawcie to "zło" jakim jest farba bądź rozjaśniacz. Rozjaśnianie całkowicie eliminuje pigment z włosa i również powoduję łamliwość, wysuszenie i wpływa negatywnie na strukturę włosa.


3. CZESANIE MOKRYCH WŁOSÓW ORAZ TARCIE ICH RĘCZNIKIEM.

     Mokre czy wilgotne włosy są w bardzo dużym stopniu narażone na uszkodzenia mechaniczne. Wówczas łuski włosów są "otwarte" przez co łatwiej je uszkodzić. Po umyciu najlepiej, jeżeli położysz na włosy delikatny ręcznik, ale pamiętaj- nie pocieraj ich! Po chwili, gdy nadmiar wody z włosów zostanie wchłonięty - zdejmij ręcznik. Pamiętaj o tym, ponieważ jeśli za długo będziesz chodzić w ręczniku na głowie- po prostu przesuszysz włosy!

     Ważnym elementem jest też nie szczotkowanie mokrych włosów! Są one wówczas jak jak mokre siano- gdy je traktujesz szczotką, podczas gdy są nasiąknięte wodą- łamiesz je niesamowicie. Jeżeli robisz tak na co dzień- oducz się tego! Ograniczysz tym uszkodzenia mechaniczne, włosy przestaną się łamać i na pewno wyjdzie to  na zdrowie Twoim włosom.

4. NADMIERNE UŻYWANIE ŚRODKÓW STYLISTYCZNYCH DO WŁOSÓW.

   Lakiery, pianki, płyny do prostowania, gumy... jest ich naprawdę dużo! Współcześnie kobiety mają tendencję do kupowania wielu kosmetyków stylistycznych i nakładania ich wszystkich naraz!

     Wybierz sobie 1 lub 2 środki, które chcesz używać podczas jednej stylizacji (np. płyn termiczny do włosów + lakier) i zrezygnuj z pozostałych- nie potrzebna Ci będzie wówczas dodatkowo guma, pianka itd. Nadmiar szkodzi- w każdej postaci- nawet włosom!

5. UŻYWANIE SZAMPONÓW Z MOCNYMI DETERGENTAMI.

Kupując szampon zawsze zwracaj uwagę na skład. Silne detergenty to:

  • SLS- Sodium Lauryl Sulfate;
  • SLeS- Sodium Lauryl Sulfate;
  • ALS- Ammonium Lauryl Sulfate;
  • SCS- Sodium Coco Sulfate.
    Dlatego wybieraj te szampony, w których występują delikatniejsze detergenty tj. np. Lauryl Clucoside, Coco Glucoside- występują najczęściej w szamponach dla dzieci.

U mnie po odstawieniu mocnych szamponów zmniejszyło się wypadanie włosów, co uważam za ogromny plus!

6. CIASNE UPIĘCIA WŁOSÓW I UŻYWANIE NIEODPOWIEDNICH GUMEK.

     Mocne (czytaj: ciasne) upięcia "naciągają" cebulki włosów co prowadzi do ich wypadania. Natomiast stosowanie niewłaściwych gumek (tj. recepturki bądź gumki z metalowymi elementami)- łamie włosy. Dlatego unikajmy takich i wybierajmy gumki mięciutkie, a najlepiej tzw. frotki. I zrezygnuj z ciasnych upięć. Luźny warkocz będzie idealnym rozwiązaniem.7. ZAKAZ TAPIROWANIA WŁOSÓW.

Tapirowanie narusza łuski włosów często nieodwracalnie. Podczas tapirowania włosy się plączą i ulegają wyrwaniu, ale także niszczy się ich wewnętrzna struktura. Znane są częste przypadki  łysienia u kobiet, które tapirowały przez lata włosy. Dlatego wystrzegajcie się tapirowania jak ognia!