20 stycznia 2013

Cynk na wypadające włosy


Cynk zaliczany jest do najważniejszych, obok żelaza i miedzi mikroelementów niezbędnych włosom, a jego niedobór ma ogromny wpływ na ich wzrost i wygląd. Wypadanie i matowienie włosów może zostać powstrzymane przez regularne zażywanie suplementów cynku oraz bogatą w cynk dietę.

Działanie cynku to przede wszystkim stymulacja układu immunologicznego, wpływ na przemianę materii, regulacja gospodarki hormonalnej oraz wspomaganie funkcji intelektualnych. Cynk jest elementem potrzebnym do produkcji kolagenu i elastyny. Odpowiednie wysycenie organizmu cynkiem wpływa na naszą skórę, włosy i paznokcie. Skóra wygląda zdrowo, jest ładnie napięta, gładka, ma równomierny koloryt. Włosy są lśniące i nie wypadają, a paznokcie się nie łamią oraz nie rozdwajają. Cynk reguluje wydzielanie łoju przez skórę. Z tego powodu jest głównym składnikiem maści przeciwtrądzikowych oraz szamponów do włosów przetłuszczających się lub z łupieżem. Pierwiastek w naturalny sposób ulega kumulacji w strukturze włosa. 


Wpływa na syntezę białek tworzących wiązania dwusiarczkowe budujące włos. Brak cynku osłabia włosy oraz wzmaga proces wypadania. Wykazano działanie antyoksydacyjne cynku, co oznacza, że m.in. hamuje on proces starzenia, poprawia gojenie ran.

Istnieją czynniki obniżające stężenie cynku w organizmie. Należą do nich przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej czy nadużywanie alkoholu. Osoby przyjmujące suplementy z żelazem powinny unikać łączenia obu pierwiastków z sobą.

Produkty zawierające cynk: