24 marca 2013

Czytanie składów dla początkujących     
     Zauważyłam, że coraz częściej kobiety zwracają uwagę na skład kosmetyków do włosów. Zapewne wiąże się to w dużej mierze z tego, że dosłownie na każdym kroku spotykamy się z takimi pojęciami jak: silikony, SLSy, parabeny. W TV nieustannie możemy oglądać reklamy, w których nowo reklamowany szampon nie zawiera parabenów, silikonów, konserwantów itp.  Natłok takich informacji może przerażać, szczególnie jeżeli dopiero teraz  wgłębiamy się w tematykę właściwej pielęgnacji włosów. Niektóre składniki kosmetyków są nie tylko szkodliwe dla włosów, ale również dla ogranizmu. Dlatego postaram się opisać Wam jak powinnyście czytać skład kosmetyków do włosów, aby nie pogubić się w tym całym gąszczu informacji.Na początku przedstawię Wam kilka przydatnych wskazówek:

1. Składniki na liście wg INCI pojawiają się w porządku określonym ilością danego komponentu – to, czego w danym produkcie jest najwięcej (wagowo) pojawia się na pierwszym miejscu listy. Następne składniki uporządkowane są malejąco wg ich zawartości w produkcie. Jeśli dwa lub więcej komponentów występuje w takiej samej ilości, są one porządkowane zgodnie z alfabetem. Ingrediencje, których użyto mniej niż 1% można wymieniać w dowolnej kolejności.

2. Z reguły na samym końcu listy wyliczane są barwniki oznaczone indeksem CI (Colour Index) i środki aromatyczne – składowe komponentu opisywanego jako "parfum", a także olejków eterycznych, podejrzane o działanie alergizujące i stąd obłożone obowiązkiem deklaracji (np. linalool, geraniol, limonene).

3. Składniki pochodzenia roślinnego noszą łacińskie nazwy, zgodne z konwencją Linneusza, często uzupełniane dokładniejszym opisem po angielsku, umieszczonym w nawiasie. Sama nazwa łacińska nie informuje o tym, jakiego rodzaju jest dany produkt roślinny, czy jest to np. olej czy ekstrakt, czy może sok – np. Prunus Dulcis (Sweet Almond Extract) albo Prunus Dulcis (Sweet Almond Butter), etc.

4. Warto też zapamiętać kilka podstawowych konserwantów – są nimi m.in. wszelkie parabeny, phenoxyethanol, kwas sorbowy (sorbic acid).

5. W kosmetykach kolorowych dozwolone jest używanie tej samej listy składników dla różnych odcieni. Wtedy te składniki, których występowanie i proporcje jest zależne od koloru produktu wymienia się na samym końcu wykazu, poprzedzając je zwrotem "may contain" lub "+ /-".Źródło: tabele opracowane na podstawie strony: www. anwen.pl