23 marca 2013

Przyczyny wypadania włosów


     Ze względu na to, że aktualnie jestem bardzo zajęta sprawami Uczelni, na której studiuję, nie za bardzo mam czas na BLOGA. A szkoda. Bo chciałabym przekazać Wam jak najwięcej wskazówek dotyczących pielęgnacji włosów. Postanowiłam, że dzisiaj odrzucę wszystko na bok i napiszę kilka słów o problemie, z którym boryka się bardzo dużo osób, czyli o wypadaniu włosów. Zapraszam do lektury !


     Włosy mogą wypadać z wielu powodów. Wypadanie do 100 włosów dziennie dowodzi, że są one zdrowe. Jeśli zauważysz, że podczas czesania na szczotce zostaje więcej włosów, niż zazwyczaj, nie wpadaj od razu w panikę. Zacznij od poznania przyczyny, dlaczego tak się dzieje. Oto najczęstsze przyczyny wypadania włosów:

1.Szampony z silnymi detergentami  np. z  SLS

     Większość szamponów zawiera detergenty, które mogą podrażniać skórę głowy. Zazwyczaj odczuwasz wtedy swędzenie, a włosy mogą wypadać. Gdy tak się dzieje, zmień szampon na łagodniejszy bez barwników i substancji zapachowych.

   Akurat u mnie po odstawieniu szamponów z SLS, zaobserwowałam, że wypada mi mniej włosów. Swoją pielęgnację zmieniłam na bardziej łagodną. Używam szamponu Alterra ( RECENZJA) i Baby Dream ( RECENZJA). Są łagodne dla włosów i skalpu.

2. Mycie włosów gorącą wodą i rozczesywanie gdy są jeszcze mokre

Więcej na ten temat ( click ).

3. Ciasne upięcia

   Np. kok lub koński ogon, powodują, że cebulki są stale naciągnięte, dzięki czemu są osłabione i wypadają.

4. Zmiany hormonalne

Częstą przyczyną wypadania włosów u kobiet jest niedobór estrogenów. Następuje to po urodzeniu dziecka, gdy ich poziom spada kilkaset razy. Po 2 – 4 miesiącach sytuacja na ogół samoczynnie wraca do normy. Jeśli mimo upływu czasu włosy nadal wypadają, konieczna będzie wizyta u dermatologa. Nagły spadek estrogenów ma miejsce także po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, co wiąże się także z wypadaniem włosów. Innym okresem w życiu kobiety, gdy fryzura ulega przerzedzeniu, jest menopauza. Ok. 45 roku życia spada poziom estrogenu i progesteronu, a jednocześnie stajesz się bardziej podatna na działanie testosteronu. Jeśli włosy zaczynają wypadać nagle i intensywnie, warto przeprowadzić diagnostykę w kierunku chorób jajników.

5. Choroby skóry

Nadmiar serum, charakterystyczny dla łojotoku sprawia, że włosy wypadają. Z kolei przy łupieżu, a zwłaszcza jego tłustej odmianie, przylegające do skóry głowy łuski utrudniają mieszkom normalne funkcjonowanie i zostaje zaburzone mikrokrążenie. Łupież jest najczęściej problemem kosmetycznym, za którym może się jednak kryć łuszczyca, wyprysk lub grzybica.

6. Awitaminoza, czyli niedobór witamin sprzyja utracie włosów

     Budowanie prawidłowej struktury włosów uzależnione jest od właściwego poziomu witamin i minerałów w organizmie. Awitaminoza, a więc niedobór niektórych lub wszystkich witamin w organizmie najczęściej jest spowodowana błędami żywieniowymi, stosowaniem niewłaściwej diety, ubogiej w składniki odżywcze. Rzadziej przyczyna tkwi w chorobach przewodu pokarmowego (zaburzeniu wchłaniania witamin).

     Problem wypadania włosów nasila się najczęściej przy niedoborze witamin z grupy B, a zwłaszcza biotyny (witaminy H). Niedobór biotyny może sprzyjać osłabieniu i wypadaniu włosów. Może być również przyczyną nadmiernego przetłuszczania się włosów, gdyż przyjmuje się, że witamina H normalizuje pracę gruczołów łojowych oraz reguluje gospodarkę tłuszczową w organizmie.

Więcej o BIOTYNIE (click).

7. Niewłaściwe zabiegi pielęgnacyjne osłabiają włosy

     Także nieprawidłowo wykonywana pielęgnacja włosów (suszenie zbyt gorącym powietrzem, używanie prostownicy, lokówki, szarpanie włosów przy rozczesywaniu) uszkadza strukturę włosów sprawiając, że stają się podatne na łamanie i wypadanie. Częste zabiegi koloryzacji, rozjaśniania, czy trwałej ondulacji również nie pozostają obojętne dla kondycji włosów, dlatego niezwykle ważne jest, aby wykonywać je niezbyt często.

8. Anemia może być przyczyną problemu wypadania włosów

Anemia (niedokrwistość) z powodu niedoborów żelaza może być przyczyną wypadania włosów. Odpowiedni poziom żelaza w organizmie, warunkuje budowanie prawidłowej, zdrowej struktury włosa. Natomiast jego niedobór (na przykład w przebiegu anemii) może w krótkim czasie pogorszyć kondycję włosów i nasilić ich utratę.

9. Stresujący tryb życia nie służy twoim włosom

     Podczas stresu dochodzi do wzmożonego wydzielania hormonów, w tym prolaktyny, której wysoki poziom w organizmie może powodować problem wypadania włosów. Całkowite wyeliminowanie sytuacji stresowych z życia nie jest niestety możliwe. Natomiast techniki relaksacji oraz psychoterapia uczą radzenia sobie w sytuacjach stresowych, zmniejszając ryzyko wypadania włosów.

10. Zatrucie nasila utratę włosów

     Do nadmiernej utraty włosów może dojść również na skutek narażenia organizmu na szkodliwe działanie niektórych związków (np. kwasu bornego, rtęci, bizmutu, arsenu). Warto pamiętać, że zatrucie chemikaliami nie powoduje natychmiastowej utraty włosów. Początkowo pojawiają się objawy ogólnoustrojowe (nudności, wymioty, osłabienie organizmu), a następnie po około 2-3 tygodniach można zauważyć problem wypadania włosów.

11. Morskie i słoneczne kąpiele osłabiają włosy

Wiele osób preferuje wakacyjne plażowanie. Niestety ani promieniowanie ultrafioletowe, ani kąpiele w słonej wodzie nie służą włosom, osłabiając ich strukturę. Problem wypadania włosów może pojawić się kilka tygodni po urlopie.

12. Predyspozycje genetyczne zapisują problem w genach

     Skłonności do nadmiernej utraty włosów, a zwłaszcza łysienia plackowatego u mężczyzn mogą być również zapisane w genach. Jeśli Twoi bliscy od wielu pokoleń narzekają na słabe, wypadające włosy, Ty również możesz mieć ku temu predyspozycje.

     Niezależnie od przyczyny, jeśli zauważysz u siebie problem wypadających włosów, nie bagatelizuj tej dolegliwości. Często wystarczy wprowadzić kilka dobrych nawyków pielęgnacyjnych, zadbać o pełnowartościową dietę, aby w krótkim czasie zwalczyć problem wypadania włosów.

13. Choroby tarczycy wpływają na wygląd włosów

     Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy wpływają na wygląd włosów. Przy niedoczynności są one cienkie, suche i mocno przerzedzone. Przy nadczynności pojawia się tzw. łysienie uogólnione lub plackowate. Do chorób uszkadzających włosy należy też choroba Basedowa. Gdy się rozwinie, tarczyca jest stymulowana do wytwarzania specyficznej immunoglobuliny, która znacznie przyśpiesza procesy metaboliczne, a więc także starzenie się włosów.

14. Niektóre leki


     Silne środki farmakologiczne zawierają substancje, które mogą zaburzać pracę mieszków włosowych. Wypadanie włosów wywołują m.in. antybiotyki, leki przeciwzakrzepowe czy leki stosowane w chorobach tarczycy i reumatologicznych, a nawet środki antykoncepcyjne. Sytuacja wraca do normy po odstawieniu leków.