24 listopada 2013

Kim jest TRYCHOLOG?

     
Trycholog to lekarz „od włosów” , który może Ci pomóc w walce o zdrowe i piękne włosy wówczas, gdy wszystkie inne metody nie skutkują.  Może określić stan naszych włosów i przyczyny problemów związanych z włosami i skórą głowy. Badanie u trychologa pozwala wykryć wiele schorzeń, a przy tym jest nieinwazyjne.  Do tej pory problemami tego typu zajmowali się dermatolodzy, ale od 5 lat przejęli je lekarze trycholodzy.


Jak się przygotować przed wizytą trychologa?

     Włosy muszą być czyste. Nie można używać balsamu, odżywek ani innych preparatów. Wystarczy sam szampon. Nie można ich specjalnie stylizować. Włosy muszą być czyste i uczesane. To w zupełności wystarczy.


Jak wygląda wizyta u trychologa?

   

 Trycholog pobiera włosy do badania, sprawdza ile ich wypada i w jakiej fazie wzrostu znajdują się wypadające włosy, ponieważ istotne jest, czy nie doszło do skrócenia fazy wzrostu włosa. Badana jest także skóra głowy, ponieważ bardzo częstym problemem jest łupież i stany zapalne skóry, łuszczyca skóry głowy, włosy zniszczone przez zabiegi fryzjerskie lub chemioterapię.

     Do badania wykorzystywany jest specjalny mikroskop z mikrokamerą – dzięki temu włos i skóra głowy są oglądane w 200-krotnym powiększeniu (w najnowszych modelach włosy powiększane są 250 razy). Trycholog określa jaki jest procent włosów w poszczególnych fazach. Zbyt duże odstępstwa od wzorca oznaczają, że pojawił się problem.
Gdy już będzie wiadomo, jaka jest przyczyna, lekarz specjalista opracuje indywidualną kurację: zabiegi w gabinecie (jeden kosztuje ok. 100-150 zł) i pielęgnację domową, opartą na kosmetykach z leczniczymi minerałami i ziołami. Kurację często łączy się z odpowiednią dietą. Na ogół daje dobre wyniki, na efekty jednak trzeba poczekać 6-9 miesięcy.
Są sytuacje, w których trycholog jest zupełnie bezradny?
   
 Oczywiście. Nikt nie jest w stanie całkowicie wyleczyć łuszczycy czy łysienia plackowatego. Możemy tylko na jakiś czas zahamować procesy chorobowe i poprawić stan ocalałych włosów. Łysienie u mężczyzn możemy zahamować tylko w pierwszej fazie. Nie jesteśmy też w stanie nikomu przywrócić dawno straconych włosów. Niestety, trycholog to nie cudotwórca.
Ile kosztuje wizyta u trychologa i ile razy trzeba go odwiedzić?


     Cena wizyty u trychologa waha się w zakresie od 80 do 150 złotych. Kwota za wizytę zależy od czasu badania (w zależności od miejsca, czas wizyty to okres od 20 min. do 60-70 min.), a przede wszystkim od tego czy badanie będzie się składało z oceny stanu skóry głowy, cebulek, czy będzie poszerzone o dokładny wywiad w celu ustalenia przyczyny wypadających włosów.  Co do częstości wizyt - w zależności od problemu z jakim przychodzą osoby, jest to jedna wizyta, a następnie (w zależności od przypadku) 1-3 wizyty kontrolne co 1,5-3 miesiące. Co innego, gdy osoby zdecydują się na tzw. zabiegi trychologiczne u trychologa. Wtedy częstotliwość wizyt to około 4-8 w odstępach co tygodniowych.