19 lutego 2014

Stop prostowaniu włosów

Witam!
     
Dziś chciałabym napisać kilka słów na temat prostowania włosów. Chciałabym uświadomić niektóre dziewczyny, że "niekontrolowane" używanie prostownicy może doprowadzić nasze włosy do tragedii- o czy oczywiście sama się przekonałam.
     Zacznę od początku :) Gdy byłam jeszcze w liceum zaczęłam codziennie prostować swoje PROSTE (!) włosy. Do tej pory nie wiem co mnie do tego podkusiło, ale niestety wykonywałam tę czynność ciągle i tak przez 4 lata! Efekt? O połowę mniej włosów, wypadanie ( z którym walczę do dziś), czyli jednym słowem tragedia! Na studiach na 2 roku postanowiłam wziąć się w garść i przestać, a przynajmniej ograniczyć prostowanie... oczywiście nie było łatwo (powiem wam, że poniekąd byłam uzależniona od używania prostownicy), ale udało się :D przez pierwszy rok, prostowałam włosy tylko, gdy gdzieś wychodziłam (np.do klubu, na imprezę itp.), później, gdy kondycja moich włosów poprawiła się prostownicy używam sporadycznie raz na 2-3 miesiące- z czego jestem bardzo DUMNA :D Nie będę tu pisać o pielęgnacji (olejowaniu, doborze odpowiednich szamponów i odżywek), ale chciałabym przybliżyć wam jaki straszny wpływ na kondycję każdych włosów (szczególnie cienkich) ma używanie tego urządzenia.

Jak ciepło z prostownicy wpływa na włosy?

Wszyscy wiemy, że włosy są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury i pod ich wpływem ulegają zniszczeniu. Wysoka temperatura powoduje zmianę stanu skupienia wody, która jest naturalną częścią włosa, w parę wodną. To powoduje zniszczenie keratyny, a w efekcie nadmierną suchość, brak połysku, sprężystości, nadmierną kruchość i w końcu łamliwość włosa. Długie i częste stosowanie prostownicy może prowadzić nawet do łysienia, podobnie jest z suszarką.
Dlatego stosowanie prostownicy codziennie jest istnym samobójstwem dla włosów! :/

Oto jak naprawdę wyglądają nasze zniszczone włosy pod mikroskopem elektronowym: 

1. Naskórek na tym włosie jest trochę uniesiony. Ten włos jest twardszy w dotyku i słabiej odbija światło. Włosy wygląda ponuro i matowo


2. Naskórek na tym włosie jest uniesiony ekstremalnie. Ten włos jest typowym przykładem zniszczeń spowodowanych zbyt mocną ondulacją. Włos odbija mało światła,  wygląda bez życia i słabo.


3. Naskórek na tym włosie został całkowicie oderwany pozostawiając odkrytą korę. Ten typ uszkodzenia jest spowodowany zbyt dużą liczbą przefarbowań włosów. Włos jest szary i pozbawiony życia.


4. Ten trzon włosa został uszkodzony przez nadmierne czesania szczotką lub grzebieniem, gdy włosy były splątane, co spowodowało, że trzon rozciągnął się i roztrzaskał. Nigdy nie czesz włosów używając nadmiernej siły.


5. Włos ma rozdwojone końcówki. Przyczyną może być nadmierne szczotkowanie, szczotkowanie podczas mokrej ondulacji i farbowania, suszenia włosów, elastycznej opaski i / lub ciasno wykonany kucyk. Brak skutecznego lekarstwa prócz obcięcia włosów i pozbycia się rozdwojonych końcówek.


6. Ten włos jest posupłany. Przyczyną może być czesanie szczotką lub grzebieniem z nadmierną siłą. Zasupłany włos będzie wywierał napięcie na naskórek i korę, prowadząc do złamania włosa. Unikaj szczotkowania pod włos i używaj odżywki po myciu włosów.

To tylko niektóre z mechanicznych uszkodzeń włosa, które sobie wyrządzamy... Równie niebezpieczne jest prostowanie żelazkiem do włosów!!!Jeżeli już musimy użyć prostownicy to na jaką temperaturę ją ustawić?

Wybór temperatury powinien być uzależniony od stopnia zniszczenia włosów. Jeżeli włosy są zniszczone, rozjaśnione lub cienkie i delikatne, a do tego z natury proste temperatura nie powinna przekraczać 170 st. C. Włosy zdrowe, bez uszkodzeń, delikatnie kręcone można prostować używając temperatury do 200 st. C, natomiast włosy grube, gęste o mocnym, drobnym skręcie od 200 do 230 st. C. 

źródło: handsomen.pl