09 marca 2014

Filtry przeciwsłoneczne

     Już niedługo wiosna, pogoda na zewnątrz piękna, więc należy zastanowić się  nad ochroną naszej skóry przed niebezpiecznym promieniowaniem UV. Filtry powinno stosować się przez okrągły rok, niestety kobiety w Polsce raczej tego nie praktykują :/ Jestem pewna, że zdajecie sobie sprawę jakie ryzyko niesie opalanie się bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. Dziewczyny pamiętajcie, że skórę macie tylko jedną i to jak długo będzie w dobrej kondycji zależy od Was i genetyki. Oczywiście genów nie przeskoczymy, ale o pielęgnację należy zadbać, im wcześniej tym lepiej :)Dlaczego promieniowanie UV jest szkodliwe?

     Promieniowane UV powoduje wiele negatywnych skutków w naszej skórze. Przede wszystkim jest  czynnikiem rakotwórczym, mutagennym i genotoksycznym. Oprócz tego, promieniowanie UVB powoduje uszkodzenia naskórka i jego nadmierne rogowacenie, stany zapalne skóry (efekt „poparzenia”) na poziomie molekularnym powoduje uszkodzenia DNA. Z kolei promieniowanie UVA powoduje sieciowanie białek fibrylarnych i uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych, jest główną przyczyną reakcji fototoksycznych i fotoalergicznych i przyczynia się do starzenia egzogennego skóry (tzw. fotostarzenia).W jaki sposób działają filtry ochronne?

    Działanie ochronne kosmetyków przeciwsłonecznych wynika z obecności substancji promieniochronnych, tzw. filtrów UV. Istnieją dwa rodzaje takich substancji, różniących się mechanizmem działania:
  • substancje, które pochłaniają promieniowanie ultrafioletowe, a następnie wypromieniowują energię w postaci ciepła lub ulegają zmianom struktury chemicznej. Nazywane są potocznie filtrami chemicznymi lub organicznymi.
  • substancje ekranujące, które odbijają promieniowanie ultrafioletowe. Nazywane są też filtrami fizycznymi. Najczęściej stosowanym jest Ditlenek Tytanu.
    Filtry fizyczne chronią przede wszystkim przed promieniowaniem UVB, choć niektóre nowoczesne surowce chronią także wzakresie UVA. Filtry organiczne zależnie od struktury przed UVA, UVB lub w obu zakresach promieniowania

Jakie właściwości posiadają dobre filtry?
  • pochłaniają lub odbijają w szerokim zakresie promieniowanie UV,
  • są stabilne chemicznie, np. nie ulegają rozkładowi w kosmetyku, pod wpływem słońca, czy pod wpływem innych czynników,
  • nie odparowują po nałożeniu,
  • są lipofilowe (tłuszczolubne), przez co trudniej się je zmywa z powierzchni skóry i nie spływają pod wpływem potu,
  • nie powodują alergii, posiadają duże cząsteczki, które nie wnikają w skórę,
  • nie powodują zabarwienia skóry,
  • nie pachną
Jak czytać oznaczenia produktów przeciwsłonecznych na opakowaniach?

     Skuteczność (poziom ochrony przed promieniowaniem UV) wyznacza się zawsze dla gotowego preparatu. Nie jest ona wprost proporcjonalna do zawartości filtrów UV. Skuteczność wyraża się przy pomocy współczynnika ochrony przeciwsłonecznej, czyli Sun Protection Factor (SPF). SPF określa efektywność ochronną kosmetyku przed promieniowaniem UVB.
Warto wiedzieć, że zależność pomiędzy wartością SPF, a ilością pochłanianego lub odbijanego promieniowania nie jest wprost proporcjonalna. Preparat o współczynniku SPF równym 15 chroni skórę przed promieniowaniem UV w 93%, a preparat o SPF 30 w 97%. Preparat o SPF 100 nie pochłania 100 % promieniowania UV. Nie istnieją preparaty, które zapewniają 100 % ochronę przed UV.Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych a nowotwór skóry

     Stosowanie kosmetyków z filtrami UV ogranicza ryzyko występowania niektórych nowotworów skóry powodowanych przez promieniowanie UV: raka kolczystokomórkowego skóry i raka podstawnokomórkowego skóry. Istnieją jednak kontrowersje co do ochronnego wpływu preparatów promieniochronnych na ryzyko występowania czerniaka złośliwego - najbardziej niebezpiecznego nowotworu skóry. Wyniki badań w tym zakresie są kontrowersyjne: sugerują bowiem, że stosowanie produktów ochrony przeciwsłonecznej może zwiększać ryzyko występowania tego nowotworu! Istnieje jednak bardzo wiele publikacji tłumaczących to zjawisko mechanizmami zachowań konsumentów: stosowanie preparatów ochronnych skłania do przedłużania czasu przebywania na słońcu nawet o 40 %. Dodatkowo, wykazano także, że im wyższy SPF stosowanego produktu, tym bezpieczniej się czujemy i dłużej przebywamy na słońcu. Dlatego bez względu na rodzaj i ilość stosowanych preparatów ochronnych warto pamiętać o podstawowych zasadach ochrony przed promieniowaniem UV, z których najważniejszą jest unikanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie.

przykładowe filtry 50+:


PAMIĘTAJ! Stosuj filtr pod podkład przez cały rok! :D

źródło: uwagaslonce.pl