02 lipca 2014

Jak skutecznie zapobiegać zmarszczkom w młodym wieku?

W dzisiejszym poście chciałabym napisać Wam kilka słów na temat profilaktyki zmarszczek. Należy zdawać sobie sprawę, że zaczynamy starzeć się zaraz po urodzeniu i to w głównej mierze nasza Mama jest pierwszą osobą odpowiedzialną za późniejszy wygląd naszej skóry. Dlaczego? Ponieważ kiedy jesteśmy jeszcze "małe" powinna odpowiednio chronić nas przed promieniowaniem UV.

UWAGA! dzieci do 3 r.ż. w ogóle nie powinny się opalać, aby układ odpornościowy ich skóry wykształcił się prawidłowo!OTO ZASADY W PIELĘGNACJI NASZEJ CERY, KTÓRYCH POWINNAŚ PRZESTRZEGAĆ:


1. OCHRONA PRZED PROMIENIOWANIEM UV

Jest to bez wątpienia najważniejszy czynnik przeciwzmarszczkowy. Według badań, aż 80 % starzenia to FOTOSTARZENIE. Pamiętajcie, że  każda godzina na mocnym słońcu bez ochrony i każde słoneczne poparzenie odwdzięczy się nam w postaci przyspieszonego starzenia po 40-tym roku życia!

Kilka słów na temat filtrów przeciwsłonecznych napisałam tutaj:

Masz trądzik? Opalasz się? Przeczytaj!2. NAWILŻANIE

Każda skóra i w każdym wieku wymaga nawilżenia! Czyli stosowanie kremów jest niezbędne, aby zachować młody wygląd. Szukajcie tych produktów (tj. kremy, serum, maseczki do twarzy), które zawierają następujące składniki (odpowiedzialne za optymalne nawilżenie skóry):

- Mocznik- urea
- Gliceryna- glycerin
- D- pantenol- panthenol
- Alantoina (pochodna mocznika)- allantoin
- Kwas hialuronowy
- Mleczan Sodu- sodium lactate
3. ZŁUSZCZANIE

Złuszczanie, czyli usuwanie czy to mechaniczne czy przy użyciu preparatów zawierających kwasy i retinoidy. Pamiętajcie, że ze złuszczaniem nie można przesadzać. Pozbywać się martwego naskórka nie można częściej niż 2 razy w tygodniu. Więcej na temat peelingów znajdziecie tutaj:


4. STOSUJ ANTYOKSYDANTY

Antyoksydanty to inaczej przeciwutleniacze, czyli substancje pochodzenia syntetycznego lub naturalnego, których, jak sama nazwa wskazuje, głównych zadaniem jest przeciwdziałanie wolnym rodnikom. 
Wolne rodniki to bardzo reaktywne, czyli bojowo nastawione cząsteczki, które atakują i niszczą wszystko, co napotkają na swojej drodze.
Podobnie jak w przypadku promieniowania UV, działalność wolnych rodników nie jest odczuwalna natychmiast, kiedy przykładowo atakują komórki naszej skóry nie odczuwamy żadnego dyskomfortu lub widocznego w krótkim czasie pogorszenia się stanu skóry, jednak po latach efektem ich działania jest przedwczesne starzenie się skóry.

Najczęściej spotykane antyoksydanty to:

- Witamina C
- Witamina E
- Koenzym Q10
- Idebenone
- Kwas ferulowy
- Kwas lipidowy
- Roślinne ekstrakty bogate w polifenole i flawonoidy.


W jaki sposób zapobiegacie zmarszczkom w młody wieku?